God Jul och Gott Nytt År!
Julen förr
I bondesamhället (det förindustriella samhället) var julaftonskvällen för de flesta årets högtidsstund. Gårdsfolket hade utfört de sista sysslorna inför helgfirandet. Julveden var huggen och inburen. På gårdsplanen var fåglarnas julkärve på plats. Redskapen
var intagna och i fähuset var det snyggt och prydligt. Julbordet dukades och extra fin halm lades på golvet.
Jultiden innebar också iakttagelser och förutsägelser om vädret. Så långt före jul som det var rimfrost på träden, så långt före midsommar var det lämpligt att så. Om skogen under julveckan är snörik, blev det ett gott sädes år.
I folktron var julnatten den tidpunkt när allt oknytt och övernaturliga varelser var i rörelse. Ett skydd mot dessa krafter var till exempel att kritmåla kors på dörrar och port.
Julgranen kommer till Sverige under 1600-talet, i samband med de svenska erövrings-krigen i Tyskland. Vid den här tiden lånade Sverige ganska mycket från tyskt område. Först fanns den i adelsfamiljer, under 1700-talet dök den upp utomhus, utanför mer välbeställda bönders hem. Först under senare delen av 1800-talet blev den bredare spridd i befolkningen, både på grund av urbanisering men senare på grund av ett relativt ökat välstånd. Granens stora genombrott är dock under efterkrigstiden, det vi kallar Rekordåren.
Varför är julen röd?
Jultomtens röda färg dyker upp under 1880-talet i teckningar i amerikanska tidskrifter. Möjligen förstärktes den röda färgen av Coca-cola reklamen under 1920-talet. I det nordiska bondesamhället var färg en oerhörd lyx och här finns inga spår av röd färg i julfirandet.
/Texten har hämtats på div. jul- och historiesajter
och en hälsning –
Snart är ”julen här och lyser frid på jorden” och det är vad vi alla önskar och hoppas på.
Vad har då hänt under det här året? 8 föredrag har hållits och vi har inbjudits till 8 externa aktiviteter. 18 januari hölls Släktforskningens dag med temat –
Vårt Härnösand. Årsmötet genomfördes 12 april. Föredragens ämnen har varit
varierande och likaså deltagandet vid mötestillfällen. Två Bäfvernytt harfärdigställs och sänds ut. Tyvärr så saknar vi åter redaktör men vi försöker tillsammans sätta samman ett ytterligare nummer av tidningen medan vi söker en ny redaktör.
Vårens program jobbas det med och målet är som vanligt att det både skall bli
intressant och innehållsrikt. Årsmöte i april.
Nu blickar vi fram emot att fira en lugn och fridfull Jul och möta ett nytt år 2026.
Styrelsen, Program- och Redaktionskommittén!
![]()